Strapsniai:


Aromatingasis grybas (Šiitake)

Aromatingasis grybas (Šiitake, Siangu, juodasis grybas, Lentinus edodes) taip vadinamas dėl ypatingo skonio ir spalvos. Visame pasau­lyje jis žinomas dar vienu pavadinimu - miegančiojo Budos grybas. Senovės Japonijoje vienuoliai specialiais mediniais plaktukais stukseno į medį, ant kuriuo augo šis grybas, vieninteliu tikslu - prikelti „miegantį micelį", taip pat ir Budą, kad jis nepamištų suteikti Šiitake nepaprastų gydomųjų savybių.

Šiitake gydomosios savybės taip pat unikalios - tai patvirtina dau­giatūkstantinė fungoterapijos istorija ir daugybė Europoje, Amerikoje ir Azijoje atliktų klinikinių tyrimų. Biochemikams šis grybas tapo sensacija, nes vienu metu buvo atrasti du dalykai: pirmą kartą išskirtas polisacharidas lentinanas, pasižymintis unikalu nuo vėžio apsaugančiu poveikiu, kurio neturi nė vienas kitas augalas, bei „grybų fitoncidais" pavadinti lakieji junginiai, pajėgūs kovoti su įvairiais virusais, pradedant „nekaltais" rinovirusais (slogos virusu) ir baigiant ŽIV. Lentinanas var­tojamas gydant sergančiuosius vėžiu kaip kompleksinė priemonė, kuri stabdo įvairių navikų vystymąsi ir užkerta kelią metastazėms, kadangi aktyvina imuninę sistemą. Lentinanas jungiasi prie limfocitų paviršiaus arba specifinių kraujo plazmos baltymų, kurie aktyvina makrofagus, T-pagalbininkus, T-naikintojas ir kitas raumenines arba liaukines ląsteles. Šie aktyvinimo mechanizmai padidina antikūnų, interleukinų (IL-1, IL-2, IL-12) ir u interferonų kiekį. Taigi, nuo vėžio apsaugantis lenlinano poveikis pasireiškia tuo, kad jis susti­prina organizmo imunitetą. Imunomoduliuojamasis šio polisacharido poveikis praplečia jo vaitojimo galimybes, jis yra vartojamas esant įvairioms imunodeficito būklėms. Vartojant juodąjį grybą, atsinaujina sumažėjęs imunokompetentinių ląstelių aktyvumas. Kartu atsinaujina ir T-pagalbininkai, kurie didina aktyvintųjų makrofagų bei antigenui specifinių citotoksinių T-limfocitų kiekį, stiprina imunokompetentinių. ląstelių sąveiką. Taigi, polisacharido lentinano veikimo rezultatas yra imuniteto korekcija.

Be to, Šiitake turi nepaprastą galią mažinti cholesterolio kiekį, normalizuoti kraujospūdį, slopinti patogeninę organizmo florą. Tai puikus imuninės sistemos reguliatorius ir gera peršalimo bei virusinių ligų profilaktinė bei gydymo priemonė.

Šis grybas naudingas ir sergantiesiems cukriniu diabetu, nes mažina cukraus kiekį kraujyje. Jei ligonis yra priklausomas nuo insulino, šis grybas taip pat tinka, ypač siekiant išvengti kraujagyslių komplikacijų.

Kinijoje Min dinastijos epochoje (1368-1644) šiitake jau buvo pripažintas vertingu maistu. 1309 metais įžymus gydytojas Vu Gorin parašė knygą „Vaistinės medžiagos kasdieniniam vartojimui“, kurioje ištisas skyrius yra skirtas grybui šiitake. Jis tvirtina, kad šiitake padeda žmogui jaustis „pilnu gyvybės“, didina „gyvybinę energiją“.

Japonijoje pacientai ir gydytojai praneša apie efektyvų šiitake poveikį esant skrandžio opai, kepenų cirozei, hepatitui B, diabetui, leukemijai, hipertonijai, reumatizmui, alergijai, raudonajai vilkligei, gerybiniams ir piktybiniams augliams.

Pavadinimas šiitake (Lentinus edodes) reiškia grybas, augantis ant kaštono. Gamtoje šiitake gali augti ant kitokių medžių - alksnio, maumedžio, klevo, ąžuolo.

XIX amžiaus viduryje anglų botanikas Miles Joseph Berkley buvo Japonijoje ir, pamatęs šiitakę daugybėje smulkių valstiečių fermų paragavo, išbandė gydomąsias savybes ir paskyrė visą savo gyvenimą šio grybo tyrimui. Jis visam pasauliui atskleidė žinias apie šiitakę.

Dabartiniu metu šiitake yra plačiausiai kultivuojama grybų rūšis pasaulyje. Rytų virtuvėje jis užima tokią vietą, kaip Europoje pomidorai.

Maistine verte tai unikalus grybas. Jame daug cinko, angliavandenių (polisacharidų), baltymų, kuriuose yra daug leicino ir lizino aminorūgščių. Džiovintuose grybuose rastas ergosterinas. Nuostabu yra tai, kad šiitake gamina vitaminą D – ergosterinas virsta vitaminu D, jei grybas gauna pakankamai saulės šviesos. Tai labai svarbu vegetarams, kuriems katastrofiškai trūksta vitamino D. Šiitake yra vienintelis grybas iš visų grybų labai nuodugniai ištirtas pačiose autoritetingiausiose Japonijos, Europos ir JAV klinikose ir pripažintas vertinga gydomąja priemone.

Apskritai aromatingasis grybas pasižymi plačiu gydomųjų savybių spektru.